Poezja jest drugą twarzą duszy-XXIII Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka

Poezja jest drugą twarzą duszy.

[Odisseas Elitis]

W ramach XXIII Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej w dniu 4 października Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Łopusznej gościł: pana Andrzeja Waltera – poetę i fotografika; pana Aleksandra Gordona – poetę, literaturoznawcę, kulturologa, tłumacza z języka  polskiego na ukraiński i rosyjski utworów W. Szymborskiej, Cz. Miłosza, Z. Herberta, E. Lipskiej i in.; panią Danutę Perier – Berską – poetkę i autorkę tekstów piosenek; pana Lam Quang My – poetę, tłumacza literatury polskiej na język wietnamski (m. in. „Pana Tadeusza”, „Chłopów”); panią Danutę Capliez – Delcroix – poetkę.

Podczas autorskich spotkań pisarze opowiedzieli o swojej twórczości, czytali wiersze i odpowiadali na zadawane przez młodzież  pytania.

Goście chętnie dzielili się swoimi przemyśleniami na temat roli literatury w ich życiu, a także opowiadali o swych początkach pisarskich. Wspominali poetów oraz utwory mające  wpływ na ich własną twórczość. Zachęcali też uczniów, by wykorzystali drzemiącą w nich wyobraźnię i wrażliwość do podjęcia próby opisania tego, co jest dla nich ważne, gdyż wszystko jest poezją, każdy jest poetą (Edward Stachura).