Prelekcje dla rodziców

Dnia 06.11.2012r. w naszej szkole odbyły się 2 prelekcje dla rodziców prowadzone przez p.Esterę Michalską (informatyka).

Cyberprzemoc, czyli o medialnych prześladowaniach

Cyberprzemoc - prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi typu elektronicznego takich jak: SMS, email, witryny internetowe, fora dyskusyjne w Internecie i inne.Ta forma terroru zapoczątkowana została na przełomie XX i XXI wieku. Napastnicy prześladują swoje ofiary złośliwymi i obraźliwymi SMS-ami lub e-mailami. Bardziej drastyczną formą ataku jest sporządzanie witryn internetowych, wpisów na forach dyskusyjnych czy dręczenia przez komunikatory sieciowe takie, jak Gadu-Gadu lub Tlen.pl. Zamiarem internetowych chuliganów jest zdyskredytowanie konkretnej osoby lub grupy ludzi czy nawet całych społeczności. Takie działania wynikają z poczucia anonimowości lub bezkarności sprawców i ułatwiane są np. zamieszczeniem witryny internetowej na serwerze w kraju, w którym pisemne groźby nie są przestępstwem.Taka forma znęcania się nad swoimi ofiarami, zdaniem psychologów wynika z tego, że łatwiej poniżać, dyskredytować i szykanować, gdy istnieje szansa ukrycia się za internetowym pseudonimem i nie ma potrzeby konfrontacji z ofiarą oko w oko. Prześladowanie przez internet jest szczególnie groźne dlatego, że kompromitujące czy poniżające materiały są dostępne w krótkim czasie dla wielu osób i pozostają w sieci na zawsze, jako kopie na wielu komputerach, nawet po ustaleniu i ukaraniu sprawcy.Tak więc należy być czujnym i reagować na takie sytuacje. Nie pozwalajmy takim ludziom bezkarnie żyć i niszczyć życia innych. Reagujmy na ich cierpienie i wyciągnijmy pomocną dłoń, gdyż tak samo nas jak i naszych bliskich mogła spotkać podobna sytuacja. Stojąc obok i nie reagując stajemy się współwinni tragedii, a poczucie winy może dręczyć nas latami. Osoby poszkodowane przez cyberprzemoc nie mogą czuć się same z tym wszystkim, rodzina i przyjaciele powinni być blisko i pomóc im odzyskać spokój psychiczny. Pedagodzy, nauczyciele, rodzice, przyjaciele powinni być czujni i zdawać sobie sprawę jakie zagrożenie, w szczególności dla dzieci, niesie Internet.