Kultura słowa na co dzień w językach polskim i angielskim, a także w Internecie

W dniu 21.03.2024 r., w Pierwszy Dzień Wiosny, odbyła się szkolna akcja, której celem było zwrócenie uwagi na kulturę słowa w językach polskim, angielskim i Internecie.

Podczas dwóch pierwszych lekcji wszystkie oddziały mogły spróbować swoich sił w quizach i konkursach językowych przygotowanych przez wychowawców i nauczycieli.

Na lekcjach 3. i 4. uczniowie zebrali się w sali gimnastycznej, aby oglądnąć program artystyczny przygotowany przez poszczególne klasy.  Oddziały „0” nawiązały do Pierwszego Dnia Wiosny poprzez taniec żabek i bocianów. Najmłodsi zaśpiewali też „I’m a Little Leprechaun”. Klasa I recytowała i inscenizowała wiersz J. Brzechwy pt. „Kwoka”. Uczniowie starali się przekazać morał wiersza oraz pokazać wartość używanych słów i naszych zachowań.

Klasy II i III przedstawiły scenkę teatralną, w której królewna Gburka oraz jej złe zachowanie pokazało, że warto używać słów: proszę, przepraszam, dziękuję. Klasa IV przygotowała plakat w językach polskim i angielskim obrazujący, jak powinien zachowywać się kulturalny uczeń szkoły.

Klasa VI przygotowała taniec, a ich przedstawicielka – Dominika – zaśpiewała piosenkę w języku angielskim. Oddział VII promował kulturę słowa w Internecie poprzez omówienie zagadnienia i plakat, a VIII – przygotował konkurs wiedzy o języku polskim.

W tym dniu nie  zapomniano też o Dniu Św. Patryka. Z tej okazji klasa V przygotowała na ten temat prezentację, którą zaprezentowała w klasach 4 – 8.

W dalszej części dnia odbył się konkurs na najlepszą rymowankę zachęcającą do przestrzegania zasad savoire vivre, a także plebiscyt na najkulturalniejszego ucznia w klasie. Wcześniej nauczyciele zapoznali klasy z tym, na czym polega kultura słowa, zachowania, wyglądu.

Na zakończenie przeprowadzono rozgrywki sportowe w duchu fair play.

Ponadto w tym dniu wolonatriusze z naszej szkoły przygotowali kiermasz ciast, a zebrany w ten sposób dochód przeznaczyli na rzecz dziewczynki, która potrzebuje wsparcia finansowego ze względu na poważną wadę wzroku.

Pierwszy Dzień Wiosny obfitował w wiele emocji. Uczniowie poprzez zabawę i wspólne działanie uczyli się tego, jak istotna jest kultura słowa, niezależnie od tego, jakim językiem posługujemy się na co dzień.