Klasy VI i VII z wizytą w Kopalni Soli w Wieliczce

Dnia 19 czerwca 2018 roku uczniowie klas VI i VII Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Przerwy - Tetmajera w Łopusznej wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Wieliczki. Celem wycieczki była promocja alternatywnych form spędzania czasu wolnego, zapoznanie uczniów z zabytkami zapisanym na światową listę zabytków UNESCO .

Wyjazd rozpoczął się zbiórką w godzinach rannych na parkingu przy szkole, następnie autokarem uczestnicy udali się do Wieliczki. Pod opieką przewodnika uczniowie zwiedzali szlak turystyczny w kopalni. Obejmował on Szyb Daniłowicza, który łączy powierzchnię ziemi z poziomem VI kopalni na głębokości ok. 243 m. Zwiedzanie zabytkowych wyrobisk rozpoczęliśmy na podszybiu Szybu Daniłowicza. Kolejnym punktem była „Komora Urszula”, gdzie górnicy rozpoczęli ręczne wydobywanie soli w 1649 roku. Zrekonstruowano tu urządzenie nadszybikowe, które transportuje sól. „Komora Urszula” połączona jest z „Komorą Mikołaja Kopernika”. Za tą komorą znajduje się kaplica św. Antoniego oraz podłużnia Kunegunda. Następnie uczniowie przeszli do „Komory Pieskowa Skała”, która należy do najpiękniejszych miejsc kopalni. Na trasie do końca mijaliśmy jeszcze 10 komór, kaplicę Skarbnika i Pochylnię. Największy zachwyt wzbudziły wśród uczestników wycieczki Kaplica św. Kingi i „Komora Weimar”, gdzie przywitał nas „duch kopalni”.

Na koniec wszyscy ustawiliśmy się do zdjęcia. Po wyjściu z Wieliczki nasza wychowawczyni dała nam czas wolny byśmy mogli kupić sobie jakieś pamiątki. Wróciliśmy do domów około godziny 16:00. Mimo zmęczenia wspominamy ten dzień z radością. Nigdy nie zapomnimy tych wyjątkowych chwil, mamy nadzieję że jeszcze kiedyś tam wrócimy.