Wtorek, 2024-04-30

Imieniny: Balladyny, Lilli

„Ogólnopolski Tydzień Uważności” w oddziale przedszkolnym 0a

Ogólnopolski Tydzień Uważności to cykliczna akcja realizowana przez Fundację Uważność. Całe wydarzenie trwało 5 dni od 18 do 22 marca , a w jego realizację zaangażowała się grupa przedszkolaków wraz z wychowawczynią Panią Kamilą Waksmundzką oraz pedagogiem Panią Magdaleną Pasoń.

W projekcie wzięło udział ok. 650 placówek, w tym nasz oddział przedszkolny 0a. Żyjąc w świecie, gdzie w centrum uwagi jest zadanie, obowiązek, stawanie się lepszym, osiąganie i dążenie – głównym celem autorów projektu było zwrócenie uwagi na to, aby w sercu społecznego zainteresowania był CZŁOWIEK, JEGO EMOCJE, POTRZEBY I CIAŁO. Dlatego, przedszkolaki w ciągu 5 dni przez ok. 10 min – ćwiczyły uważność poprzez udział w zabawach relaksacyjnych, fonematycznych, kierujących uwagę w stronę lepszej świadomości własnego ciała. Przedszkolaki nauczyły się rozpoznawać własne stany emocjonalne, nazywać je, a także nabyły umiejętność posługiwania się techniką „5 – ciu świadomych oddechów” – którą wykorzystują na co dzień w chwilach trudnych, pełnych frustracji lub złości. Hasłem, które przyświecało akcji było zdanie: „ODDECH JEST MOJĄ SIŁĄ!”. Przedszkolaki poznały historię kosmicznego ślimaka, który opowiedział o sposobach na złość, a także uczestniczyły w wielu zabawach sensorycznych – rozwijających poszczególne zmysły i kształcących uwagę i koncentrację.

Program „Uważność w edukacji. Kosmos i Kajo”, jest niezwykle cennym doświadczeniem nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Wprowadza w świat uważności, pomaga lepiej zrozumieć siebie oraz rozwijać życzliwość i współczucie wobec innych.

Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu. Mamy nadzieję, że za rok powtórzymy tę przygodę.