Poniedziałek, 2024-05-13

Imieniny: Agnieszki, Magdaleny

Warsztaty kiszenia kapusty z Kołem Gospodyń Wiejskich z Łopusznej

19 października przedszkolaki oraz uczniowie klas I - VIII mieli przyjemność uczestniczyć w warsztatach zorganizowanych przez Panie należące do Koła Gospodyń Wiejskich w Łopusznej w ramach realizacji projektu "Zakorzenione - liderki dla środowiska" finansowanego ze środków Fundacja Roll-na.

Warsztatay te miały na celu zwiększenie zaangażowania lokalnych mieszkańców w działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego na obszarach wiejskich, a także nabycie przez młodych mieszkańców Łopusznej wiedzy na temat przedłużenia przydatności do spożycia płodów rolnych oraz kształtowanie postawy nastawionej na nie marnowanie żywności.
Dzieciaki bardzo chętnie szatkowały i deptały kapustę, wyrabiały ciasto na moskole oraz robiły masło w kierniczce. Zajęcia dostarczyły wszytskim niezapomnianych wrażeń sensorycznych, a także smakowych, ponieważ każdy miał okazję skosztować smakołyków przygotowanych przez Panie z KGW.
Dzięki takim inicjatywom istnieje szansa na powrót do dawnych, góralskich, wiejskich czynności w każdym domu - co jednocześnie może stać się atrakcyjną formą spędzania jesiennych wieczorów przez tutejsze rodziny.