Poniedziałek, 2024-05-13

Imieniny: Agnieszki, Magdaleny

Spotkanie z Panią Danutą Luberdą – autorką książki „Łopuszna. Tajemnice wieków”

W dniu 18 października uczniowie klas IV – VIII uczestniczyli w spotkaniu z Panią Danutą Luberdą – autorką książek o Łopusznej. Nasz gość przybliżył tematykę swojej najnowszej publikacji, zaczynając od wyjaśnienia, czym różni się dowód od hipotezy.

Pani Luberda wspomniała, że pisząc monografię Łopusznej z jednej strony opierała się na starych dokumentach, z drugiej musiała snuć przypuszczenia, gdyż nie wszystko, co dotyczy najdawniejszych dziejów, jest wiadomym. Zwróciła uwagę na to, że warto pytać swoją rodzinę – dziadków, rodziców, wujków – o to, jak dawniej się żyło, jakie emocje towarzyszyły bliskim na co dzień. Autorka opowiadała, iż przygotowywała się do pisania przez długie lata: gromadziła relacje najstarszych mieszkańców, spisane przez nich wspomnienia oraz literaturę, w której były wzmianki o Łopusznej i Podhalu. Sięgnęła także po dostępne jej drukowane i rękopiśmienne źródła historyczne. Pani Luberda przez długi czas nie była pewna, czy uda jej się wydać książkę „Łopuszna. Tajemnice wieków”, jednak znalazły się chętne osoby, które wsparły jej inicjatywę. Ta sytuacja stanowiła przyczynę do wyciągnięcia wniosku – a mianowicie, że warto realizować swe marzenia. Na zakończenie nasz gość zwrócił się do uczniów, mówiąc, że trzeba rozwijać swe pasje, marzyć i działać, żyć pełnią życia.