Środa, 2024-05-01

Imieniny: Józefa, Lubomira

"Malwy dla Tetmajera"

W związku z faktem, iż rok 2023 został uchwalony przez Senat RP Rokiem Włodzimierza Tetmajera, uczniowie klasy V wraz z nauczycielami wzięli udział w akcji „Malwy dla Tetmajera” polegającej na posadzeniu tych pięknych kwiatów przed oknami Dworku w Łopusznej.

W tym wydarzeniu uczestniczyli także Pan Grzegorz Kamoń – pracownik Muzeum Tatrzańskiego oraz Panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Zgodnie z symboliką, kwiat malwy kojarzony jest z łagodnością, tęsknotą za przyrodą, a także
z wiejskim obejściem. Pojawiający się często w malarstwie młodopolskich artystów
został uznany za doskonały symbol Roku Włodzimierza Tetmajera. Uczestnictwo w tej ogólnopolskiej akcji było wspaniałą okazją do integracji lokalnej społeczności  na tle opowieści o losach Włodzimierza Tetmajera.
Zasadzone malwy otrzymały imiona, które nosiły dzieci Włodzimierza Tetmajera, a mianowicie: Jadwiga (Isia), Klementyna (Klimka), Wanda, Anna (Hanka), Magdalena (Dudu), Maria Julia (Marysia), Tadeusz (Tydzio), Jan Kazimierz (Kazek), Krystyna (Krysia).