Miej serce i patrzaj w serce - Narodowe Czytanie 2022 w Łopusznej

W dniu 3 września dwór Tetmajerów w Łopusznej gościł tych, którzy przybyli na XI edycję Narodowego Czytania. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Przerwy - Tetmajera w Łopusznej oraz Muzeum Tatrzańskie.

Podczas przywitania gości i zainaugurowania uroczystości przez dyrektora Szkoły  Podstawowej im. Kazimierza Przerwy – Tetmajera w Łopusznej – Panią Dorotę Chowaniec zostały przywołane słowa Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja  Dudy, aby 3 września 2022 r. w dwusetną rocznicę powstania zbioru poezji Ballady i romanse przypomnieć utwory, które  „zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane.(..)

Również zastępca dyrektora Muzeum Narodowego – Pan Michał Murzyn wyraził radość, iż w dworze Tetmajerów ma miejsce uroczystość kulturalna, która przyciąga wielu gości – zarówno miejscowych, jak i przyjezdnych.

Następnie  głos zabrał Pan Grzegorz Kamoń  – pracownik Muzeum Tatrzańskiego i pasjonat historii, który przybliżył zebranym postać Seweryna Goszczyńskiego - poety epoki romantyzmu, belwederczyka i uczestnika powstania listopadowego, który schronił się w Łopusznej u Leona Tetmajera i jego żony przed represjami ze strony rosyjskiego zaborcy. Założenia epoki romantyzmu oraz biografię i twórczość Adama Mickiewicza przedstawiła Pani Bogusława Drożdż ucząca w Szkole Podstawowej w Łopusznej.

Po inauguracji oraz przybliżeniu tła epoki zaproszeni gości czytali „Romantyczność”, „Świteź”, „Panią Twardowską” oraz „Lilje”. Interpretacja czytających, nastrój tajemniczości obecny w balladach oraz niezwykła sceneria dworu – to wszystko sprawiło, że ten wieczór można nazwać wyjątkowym, zaś uczniowie klas V i VI, którzy wystąpili w inscenizacji ballady „Powrót taty”, udowodnili, że utwory Mickiewicza mogą stanowić inspirację dla młodszych pokoleń.

Na zakończenie każdy gość, który pojawił się w dworku, otrzymał exlibris ze specjalną pieczęcią nadesłaną z Kancelarii Prezydenta.

Szczególnie chcielibyśmy podziękować kierownictwu Muzeum  Tatrzańskiego za udostępnienie dworu Tetmajerów na Narodowe Czytanie oraz Panu Grzegorzowi Kamoniowi – przewodnikowi, a także tym osobom, które zgodziły się wziąć udział w tak szczytnej inicjatywie.