„Ludzie ludziom zgotowali ten los” - wycieczka do Auschwitz

We wtorek 17.05.2022r. uczniowie klas ósmych mieli okazję odwiedzić pomnik jednego z największych ludobójstw w historii świata, czyli kompleks budynków byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Podróż po Auschwitz rozpoczęliśmy od przejścia przez bramę zdobioną napisem "Arbeit macht frei". Następnie zwiedzaliśmy murowane baraki. Wnętrze każdego z nich mówiło o innym aspekcie życia w obozie. Ponadto mogliśmy zapoznać się z wyglądem cel śmierci i krematoriów, miejscami egzekucji i dokładnymi danymi więźniów. Zobaczyliśmy celę, w której przebywał Maksymilian Kolbe, który oddał swoje życie za współwięźnia. Przed ścianą śmierci oddaliśmy hołd poległym więźniom.

Nieopodal Auschwitz znajduje się druga część obozu - Birkenau. Jest to obiekt, który znacznie bardziej obrazuje skalę zbrodni popełnionej na terenie kompleksu. Znajdują się tam liczne drewniane i murowane baraki, w których przebywali więźniowie. Odwiedziliśmy baraki dziecięce, dowiedzieliśmy się kolejnych faktów o życiu na terenie Birkenau.

Auschwitz to miejsce, gdzie każdy powinien być, żeby zobaczyć skutki, jakie niesie nienawiść do drugiego człowieka oraz podążanie za zbrodniczymi ideologiami. Auschwitz to miejsce trudniej historii o utracie człowieczeństwa i próbach zatrzymania go resztami sił przez więźniów. Auschwitz to miejsce, które apeluje do sumień wszystkich ludzi. My – żyjący w XXI wieku możemy mieć tylko nadzieję, że do takiej zagłady ludności, jak podczas drugiej wojny światowej, już nigdy nie dojdzie.