Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Przerwy-Tetmajera


  • Statystyki

    • Odwiedziny: 1378803
    • Do końca roku: 247 dni
    • Do wakacji: 54 dni

  • Kartka z kalendarza


  • Kalendarium

    Niedziela, 2024-04-28

    Imieniny: Bogny, Walerii

Warszawa – z wizytą w królewskich posiadłościach (i nie tylko)

W dniach 22 - 24 kwietnia 2022 r. odbyła się wycieczka do Warszawy. W tym wydarzeniu brali udział uczniowie klas VI, VII oraz obu VIII. Celem wycieczki było poznanie najciekawszych zabytków i atrakcji stolicy oraz samego miasta, a także rozpowszechnienie aktywnej formy wypoczynku. 

Dnia 22 kwietnia o godz. 4:30 odbyła się zbiórka na parkingu. Od godz. 5.00 do ok. 11.00 jechaliśmy do miejsca docelowego. Gdy dotarliśmy, zgodnie z planem wycieczki, rozpoczęliśmy zwiedzanie Parku Łazienkowskiego razem z panem przewodnikiem, który dzielił się
z nami swoją bogatą wiedzą historyczną dotyczącą tego miejsca. Zobaczyliśmy m. in. Oranżerię, pomnik Chopina, Pałacyk na Wodzie, Belweder. Potem przyszedł czas na Muzeum Powstania Warszawskiego. Mieliśmy możliwość przyjrzeć się z bliska  takim eksponatom jak: hełmy, mundury i ubrania powstańców, pistolety, karabiny, legitymacje, listy powstańców i biało-czerwone opaski. Były też barykady, za którymi kryli się powstańcy, motocykle, na których się poruszali i drukarnia, w której drukowali gazetki powstańcze, a także zrekonstruowane kanały.

Po całodziennym zwiedzaniu udaliśmy się do Ośrodka w Popowie, gdzie zakwaterowaliśmy się i zjedliśmy obiadokolację.

Drugi dzień rozpoczął się od wizyty na Zamku Królewskim. Byliśmy m.in. w  salach królewskich powstałych dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz salach sejmowych. Zobaczyliśmy  Sale Tronową, Rycerską oraz Balową. Od przewodników dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy o panowaniu ostatniego króla, a także o tym, jak  odbudowywano Zamek, który w czasie II wojny został całkowicie zrujnowany.

Potem kolejno zwiedziliśmy: Plac Zamkowy, gdzie wysłuchaliśmy historii dotyczącej Kolumny Zygmunta. Widzieliśmy Rynek Starego Miasta i pomnik Syrenki. Zobaczyliśmy też Pałac Prezydencki, warszawskie pomniki upamiętniające słynnych Polaków (księcia Józefa Poniatowskiego, Bolesława Prusa, Józefa Piłsudskiego, Mikołaja Kopernika). Udaliśmy się na Plac Piłsudskiego, gdzie pan przewodnik przybliżył nam historię powstania Grobu Nieznanego Żołnierza.
Następnym punktem naszej wycieczki było Centrum Nauki Kopernik. Wizyta ta pozwoliła nam poznać w praktyce wiele zjawisk, o których uczyliśmy się na lekcjach, m.in. z dziedziny biologii, fizyki, geografii i chemii.

Późnym popołudniem wróciliśmy do Ośrodka na obiadokolację, a potem mieliśmy możliwość uczestniczyć we wspólnym ognisku połączonym z pieczeniem kiełbasek.

Ostatni – trzeci  dzień – to wizyta na Stadionie Narodowym, który na wielu wywarł wrażenie swym ogromem. Następnie przejechaliśmy do Pałacu w Wilanowie, w którym braliśmy udział w warsztatach edukacyjnych dotyczących zwiedzanego miejsca.

Wszyscy uczniowie byli pod wrażeniem piękna naszej stolicy oraz liczby atrakcji, jakie można tu spotkać. Na pewno nikt nie zapomni pobytu w tym mieście i zechce jeszcze tam powrócić. Myślę, że wyjazd można zdecydowanie uznać za udany.