Kazimierz Przerwa- Tetmajer –Piewca Podhala

W dniu 12 czerwca 2019 r. w Dworze Tetmajerów w Łopusznej miało miejsce rozstrzygnięcie I Gminnego Konkursu Literackiego pt. Kazimierz Przerwa – Tetmajer-Piewca Podhala. Celem wspomnianego  konkursu było zachęcanie   utalentowanych uczniów do pisania i prezentowania własnych umiejętności literackich, propagowanie wiedzy o życiu i twórczości K. Przerwy- Tetmajera, budzenie zainteresowania historią i kulturą swojego regionu. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych i  oddziałów gimnazjalnych z gminy Nowy Targ. Został rozstrzygnięty w następujących kategoriach:

I.  Kategoria klas IV-VI

Temat pracy: Napisz opowiadanie z dialogiem, którego akcję umieścisz w Tatrach. W swojej pracy zawrzyj opis górskiej przyrody.

II. Kategoria klas VII-VIII

Temat pracy: Napisz list do Kazimierza Przerwy –Tetmajera, w którym wyrazisz swój zachwyt nad urodą Podhala.

III. Kategoria klasy III gimnazjum

Temat pracy: Jesteś dziennikarzem tygodnika „Nasze Podhale”. Przeprowadź wywiad z K. Przerwą – Tetmajerem. Zwróć szczególną uwagę na fascynacje poety naszym regionem.

Warunkiem uczestnictwa w konkursie było napisanie własnej, samodzielnej pracy, która nie była wcześniej nagradzana i publikowana w innych konkursach. Mając na uwadze takie kryteria jak zgodność z tematem, oryginalność i pomysłowość, bogactwo języka poprawność stylistyczną, ortograficzną i interpunkcyjną ,jury  przyznało następujące miejsca:

a) w kategorii klas IV-VI:

I miejsce- Patrycja Obrochta ze Szkoły Podstawowej w Ludźmierzu

II miejsce-Agnieszka Kapłoniak ze Szkoły Podstawowej w Harklowej

III miejsce-Magdalena Kopeć ze Szkoły Podstawowej w Harklowej

Anna Rudzka ze Szkoły Podstawowej w Morawczynie

Oliwia Łojas ze Szkoły Podstawowej w Łopusznej

b) w  kategorii klas VII-VIII

I miejsce-Maria Długopolska ze Szkoły Podstawowej w Krauszowie

II miejsce- Agata Błoniarz ze Szkoły Podstawowej w Obidowej

c) w kategorii klas III gimnazjum

I miejsce- Szymon Lipkowski z Gimnazjum nr 2 w Ludźmierzu

II miejsce Damian Różański ze Szkoły Podstawowej w Łopusznej

II miejsce Jan Zięba ze Szkoły Podstawowej w Łopusznej

Nagrody uczestnikom konkursu wręczyła Dyrektor Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego Szkół Gminy Nowy Targ –Pani Jadwiga Batkiewicz. Następnie głos zabrał Pan Grzegorz Kamoń- przewodnik w Dworze Tetmajerów, który przybliżył wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom postać K. Przerwy -Tetmajera.

Wszystkim  zwycięzcom oraz uczestnikom  gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.